Tudástár – Mihalovits Visszérközpont

Érdemes-e nyáron visszérműtétet csináltatni? Kinek?

A modern vissszérműtétek miatt ez is megváltozott: Van akinek kifejezetten jó a nyári időzítés. Lássuk a pro és kontra érveket!

A hagyományos visszérműtét nyáron 6 hetes fásliban izzadást jelentett, mondjuk egy 30 fokos lakásban. Az új ragasztásos, rádiófrekvenciás és lézeres vissszérműtéteknél a meleggel kapcsolatos kényelmetlenségekből alig maradt, a gyógyulási idő töredékére rövidült, az aktív életvitelbe visszatérés pár nap után megindulhat. Így ma egy rádiófrekvenciás vagy lézeres műtét nyáron is bevállalható, sőt sok esetben kifejezetten előnyösebb, mint várni az elvégzésével.

 

Alkalmas a nyár a visszerek műtéti kezelésére, vagy jobb kivárni a hűvösebb őszi napokat?

 

A visszérműtétek vitán felül álló „szezonja” kétségkívül a nyáron kívüli, hosszúnadrágos időszak. De mi történjen, ha már kicsúsztunk a nyár előtti strandszezon felkészülés hónapjaiból, viszont a visszereink kínoznak, és tudjuk, egy műtét segíthetne rajtunk? Lássuk, mi szól ma egy mielőbb elvégzett nyári visszérműtét mellett és ellene?

Visszérműtét nyáron, várakozás nélkül / Előnyök

Megelőzi a nyári melegben rosszabbodó visszeres panaszokat

Nyáron a meleg miatt a visszerek állapota általában rosszabbodni szokott, magas hőmérsékleten ugyanis az összes felületes ér kitágul – beleértve a visszereket is. A szokásos tünetek fokozódnak, így fájdalom, lábdagadás, nehézlábérzés, végtagfeszülés, görcs, bőrelszíneződés zavarhatják meg a nyári jóllétünket. Sajnos ez a visszeres lábbal élőknek, különösen a már tünetekkel rendelkező, közepes vagy előrehaladott stádiumú visszeres pácienseknek azt jelenti, kezelés nélkül tünetekben gazdag nyár vár rájuk! Egy halogatás nélkül, nyáron elvégzett műtéttel mindez megelőzhető.

Megelőzheti a nyáron gyakoribb komolyabb visszeres szövődményeket is

A visszeres tünetek általános nyári fokozódása mellett nem meglepő, hogy a melegben könnyebben kialakulnak a komolyabb visszeres szövődmények is. A melegben kitáguló visszerek a végtagok már meglévő duzzadását tovább fokozhatja. A kialakuló duzzanat pedig számos esetben a bőr és a bőr alatti szövetek gyulladását okozza. Ezt arról ismerjük fel, hogy a lábunk érintett területe fájdalmasan megkeményedik, és azon a területen kipirosodik a bőr. A gyulladás tartós barna elszíneződést okozhat a bőrön, de van akinél viszkető, pattanásszerű kiütések, savós, váladékozó hólyagok vagy vénás fekélyek jelennek meg. A lábszárfekély pedig már nem játék, a kiterjedt, váladékozó sebek fájdalmasak, gyógyulásuk több hónapot, akár éveket is igénybe vehet. A komolyabb szövődmények nyári megemelkedő kockázata is amellett szól, hogy a panaszt okozó, közepes és előrehaladott visszértágulatoknál a műtétet mielőbb érdemes elvégezni – akár nyár közepén is!

Elfelejtheti a hosszú repülő- vagy autósút jelentette trombóziskockázatot

A nyár a nyaralási utak, a hosszú repülő- vagy autós utak, azaz a többórás mozdulatlan ülések szezonja is. Ez a pozíció a vér stagnálását okozza, és trombózishoz vezethet. Ha visszeres lábbal vágunk bele egy ilyen kalandba, nagyobb a kockázata, hogy a nyaralás egy külföldi kórházban ér véget, egy váratlan trombózis miatt. Minél előrehaladottabb állapotúak a visszereink, annál nagyobb a trombózis esélye is. Ha ilyen utazást tervezünk, érdemes fontolóra venni előtte a visszérműtét elvégzését.

Mindezek alapján tehát számos egészségügyi érv szól amellett, hogy ne halasszuk a panaszos visszereink kezelését a nyár utánra. Lássuk azonban azt is, milyen hátrányokkal kell számolnunk nyáron?

Visszérműtét nyáron, várakozás nélkül / Hátrányok

A nyári visszérműtéteknek nincsen orvosi szempontból hátrányai. A hátrányok inkább a műtét utáni időszak komfortérzetét érintik, és a nagy hőséghez kapcsolódnak.

Kompressziós harisnyát kell viselni nagy melegben

Fontos: Ez csak a lézeres és ragasztásos visszérműtétekre vonatkozik, hiszen a ragasztásos visszérműtétek után nem kell kompressziós harisnyát hordani (erről később). A rádiófrekvenciás és lézeres visszérműtétek után viszont kell. És való igaz: kompressziós harisnya viselése nyári hőségben senkinek sem jutna eszébe passzióból, egy könnyű szoknyában vagy nadrágban jönni-menni természetesen más érzés. Nagy változás viszont a hagyományos visszérműtétekhez képest, hogy a kompressziós harisnya már messze nem olyan meleg, mint a fásli, a felvétele is gyorsabb, és elég csupán 2 hétig hordani. Jó hír továbbá, hogy mára könnyű, jól szellőző anyagokat fejlesztettek ki kompressziós harisnyáknál is, melyek a testhez simuló sport-aláöltözetekhez hasonlóan segítik a bőrről a nedvesség elpárolgását. A harisnyaviselést ráadásul az őszi, téli visszérműtét esetén sem ússzuk meg, tehát csupán a meleg okozta pluszt kell nyáron mérlegelnünk. A kérdés tehát: a visszereink állapotát figyelembe véve akkor járunk-e jobban, ha vállaljuk a kompressziós harisnyával járó némi kényelmetlenséget, viszont elkerüljük a nyári felerősödő visszeres panaszokat, és egyben hamarabb megszabadulunk a beteg visszereinktől teljesen?

Mire számítson, ha nyáron kompressziós harisnyát kell viselnie?

  • A kompressziós harisnyát műtét után általában 2 hétig kell viselnie.
  • Ha ezt a 2 hetet javarészt kellemes hőmérsékletű, légkondicionált lakásban, árnyas kertben tudjuk tölteni, a kompressziós harisnya viselése nem jelent különösebb kellemetlenséget.
  • Mára könnyű jól szellőző kompressziós harisnyákat fejlesztettek ki. A sportruházatokhoz feltalált új nedvességeltávolító technológiákat már a kompressziós harisnyáknál is alkalmazni kezdték. Ezeknek a viselése nyári melegben is egészen elfogadható.
  • A bevállalósabbak már a 2. héttől, a kompressziós harisnyában is tervezhetnek aktív nyári programokat. Hiszen a minimálinvazív műtétek után nem kell feküdni, sőt, kifejezetten ajánlott a mozgás, persze észszerű mértékkel. Kirándulás, piknikezés, nyaralás tehát mehet, csak a harisnya viselését kell ügyesen megoldani.

 

Összegzés

 

Nyári visszérműtét – több lehet az előnye, mint a halogatásnak

Ha már panaszokat okozó, közepes vagy előrehaladott állapotú visszértágulatunk van, amelyre szakorvosunk is műtéti megoldást javasolt,  általánosságban azt mondhatjuk: a (ragasztásos, rádiófrekvenciás és lézeres) visszérműtétet minél korábban végzik el annál jobb, megelőzve a szövődményeket, és vissza nem fordítható állapotokat.
Ha figyelembe vesszük a visszeres tünetek várható nyári rosszabbodását, és hogy a rádiófrekvenciás/lézeres visszérműtétek utáni kényelmetlenségek sok páciensnél enyhébbek, mint a műtét nélkül várható panaszok – a nyári visszérműtét orvosi szempontból szinte minden panaszos visszérrel rendelkezőnek javasolható, emiatt nem érdemes a műtétet halasztani.

A nyári visszérműtéteknél a problémát manapság már  sokkal személyes szempontok, a műtét utáni 1-2 hét és a nyári családi programok, utazások összeegyeztetése okozza.

Összességében azt mondhatjuk: visszérbetegségünk stádiumától valamint nyári programunktól függően sokunknak megfontolandó a nyári visszérműtét választása. Egy jól időzített műtéttel a nyári programokat is biztonságban, tünetmentesen élvezhetjük már.

Kiknek kifejezetten előnyös a nyári visszérműtét?

Az általános előnyökön túl a nyári visszérműtét különösen előnyös lehet a következő esetekben:

  • Közepes vagy súlyosabb állapotban levő visszérrel rendelkezők, akiknek a nyáron várhatóan kellemetlen tüneteik vagy a komolyabb szövődmények elronthatják a nyarukat.
  • Az olyan munkahelyen dolgozók, ahol nyáron van holtszezon, és ilyenkor tud időt szakítani a műtét elvégzésére. Tanárok, síoktatók, kötelező szabadságot egyben kiadó cégeknél dolgozók, akik számára a nyári szünetbe beleférhet egy időzített rádiófrekvenciás vagy lézeres visszérműtét és a rövid utókezelés.
  • A külföldön dolgozók, ha nyáron vannak hosszabb ideig Magyarországon.
  • Aki hosszú repülő- vagy autós utat tervez, és közepes vagy súlyosabb visszerei vannak. A trombózisveszély miatt az ilyen hosszú mozdulatlanság kerülendő. Megoldás lehet a mielőbbi visszérműtét.

Ragasztásos visszérműtét – „a nyár sztárja”

 A ragasztásos visszérműtét nyáron is ugyanúgy végezhető. Utókezelése annyira egyszerű, hogy – a lézeres és rádiófrekvenciás visszérműtétekhez képest –  még kompressziós harisnya viselése sem szükséges. (Na jó, Visszérközpontunk irányelvei szerint 1-2 napot még itt is szoktunk ajánlani, a műtét után esetleg előforduló, enyhe, húzó érzések megelőzésére. De ez nem kötelező, az eredményt nem befolyásolja.) A ragasztásos visszérműtét így nyáron, a meleg miatt sem jelent semmi extra kényelmetlenséget. Ha tehát különösen gyors gyógyulásra lenne szükségünk, vagy épp nyáron érünk rá, és persze a pénztárcánk is megengedi, a ragasztásos visszérműtét tökéletes megoldás. Nagyjából 2 nap múlva már nyaralhatunk, kirándulhatunk. Az első héten persze strandolni, vízbe menni nem szabad, mert a műtéti behatolás apró sebének kell ennyi idő, hogy „vízhatlanná” váljon. Másrészt, első héten a műtött lábterületet nap sem érheti, mivel a műtéttel járó apró, bőralatti bevérzések felett a bőr napfény hatására bebarnulhat. Emellett az 1 és 4 hetes kontrollt ne felejtsük a nyári programok közé kell betervezni.

Nyári rádiófrekvenciás vagy lézeres visszérműtét: mire számítsunk utána?

A modern rádiófrekvenciás, lézeres és ragasztásos visszérműtétek a hagyományos visszérműtéthez képest sokkal kisebb kényelmetlenséggel járnak. Amire ezek után nyáron számítani lehet, a következő:

  • Közvetlenül a műtét után otthonában szabadon mozoghat, 1-2 nap után zuhanyozhat.
  • Legtöbb esetben nem kell fájdalomcsillapítót szedni, és nem kell korlátozni a normál fizikai aktivitást.
  • Az első 2 hétben kompressziós harisnyát vagy kompressziós térdzoknit kell viselni. (Hogy harisnyát vagy zoknit, az a visszér helyétől függ.) A harisnya általában „2. fokozatú” kompressziós harisnya, amit 2 napig éjjel-nappal, majd 2-3 hétig napközben kell viselni.
  • A trombózis megelőzésére 5 napig véralvadásgátló kezelés javasolt. Ez lehet véralvadásgátló tabletta szedése (ez drágább, jelenleg TB-támogatás nélküli áron) vagy a hasi bőr alá adott injekciós kezelés (nem kell hozzá orvos vagy nővér, bárki önmagának be tudja adni, vagy megkér a családból valakit).
  • A műtét után 1-2 nappal dolgozhat, normál, aktív életet élhet, azonban a tartós eredmény érdekében 1 hétig a nehéz fizikai munkát és sportot kerülni kell.
  • A műtét után 1 és 4 hetes kontrollvizsgálat következik, erre számítson, és eszerint tervezze a nyári programját.

Rádiófrekvenciás visszérműtét utáni utókezelésről bővebben >>

Ezek tehát röviden a tudnivalók a korszerű visszérműtétek nyári időzítésével kapcsolatban.

A műtétünk időzítésével kapcsolatban természetesen a legfontosabb, hogy kérjük ki orvosunk véleményét, és vele együtt találjuk meg az állapotunknak, élethelyzetünknek legmegfelelőbb időpontot!

 

 

Ragasztásos visszérműtétek a mihalovits visszérközpontban

A ragasztásos műtétet kifejlesztő amerikai Sapheon különös figyelmet fordít arra, hogy minden országban csak a megfelelő szaktudással rendelkező érspecialisták kapják meg a VenaSeal™ eljárás alkalmazási engedélyét. Főorvosunk, Mihalovits Gábor az elsők között szerezte meg a licenszet a VenaSeal műtétekre hazánkban, így ma az egyik legnagyobb gyakorlattal rendelkező érsebész a ragasztásos visszérműtéti technikában.

rádiófrekvenciás visszérműtétek - nyáron is

Előtte eléggé féltem a műtéttől, nem tudtam, mennyire lesz fájdalmas. De a doktor úr kedves volt, mindent átbeszélt velem, hogyan zajlik a műtét, és elmondta az érzéstelenítési lehetőségeket. Én eddig úgy gondoltam, bármilyen műtétnél altatást kérek, de ahogy beszélgettünk, én is meggyőztem magam, hogy elég lesz a helyi érzéstelenítés. Nem volt műtét alatt semmi problémám. Végig éreztem, hogy biztonságban vagyok. Merem ajánlani a rádiófrekvenciás műtétet, örülök, hogy végre megcsináltattam.

35 ÉVES HÖLGYBETEG
rádiófrekvenciás visszérműtét

TÖBB VÉLEMÉNY >>

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Ragasztásos visszérműtét >>

Rádiófrekvenciás visszérműtét >>

Kezeléseink >>

 

 

Kérdezni szeretnék. Kapcsolat >>

Időpontot foglalnék >>